192.168.0.1 NEDİR NE İŞE YARAR?

Bu hepimizin modem dediği aslında modemin içine entegre olan routerlardır. Yani evde kullandığımız başlı başına modem değil modem routerdır. 192.168.0.1 ise modem routerın ipv4 varsayılan ağ geçidi yani ip arayüzüdür (192.168.0.1). Modem ve router ayrı terimler ve ayrı cihazlar olmasına karşın routerlar artık modemlerimizin içine yerleştirdikleri kutucuklardır. Modemden bağımsız router cihazlarda mevcuttur. Aynı şekilde modeme bağlanarak dağıtıcı görevini yerine getirir. Router internet erişimini sağlamakla görevli değildir. Bu göreve tanımlanan cihaz modemdir. Modem internete çıkmakla görevliyken routerlar kullanıcıların birden fazla internet erişimini sağlamakla görevlendirilmiştir.

http://19216801.gen.tr/19216811-login
Modem sayesinde internet erişimini sağladıktan sonra,  birden fazla makineyi internete bağlamak istiyorsanız bu noktada modemimizin içine yerleştirilen router devreye girmektedir. Örneğin kişisel bilgisayarınız ve iş bilgisayarınız ayrıysa ve farklı yerlerdeyse veya yazıcınızı, telefonunuzu aynı anda internete bağlamak istiyorsanız bunu router sayesinde gerçekleştiriyorsunuz. Wifi konusunda erişim sıkıntısı veya yavaşlığı ise tamamen modem routerların marka ve model kalitelerinden kaynaklanmaktadır. Kablolu erişim de herhangi bir kesinti veya sıkıntı ile karşılaşma ihtimali daha düşüktür.

192.168.0.1 yukarıda bahsettiğim gibi modem routerın arayüz ipsinin yoludur. Bağladığınız tüm cihazların internete çıkmasını bu ip arayüz sağlar. Bağlanılan tüm cihazların ipv4 adresi farklı olsa da gateway yani ipv4 varsayılan ağ geçidi sabittir. Kısaca açıklamasını yapmak gerekirse router diye adlandırdığımız bu kutucuk iki veya daha fazla ağ arasındaki köprüdür. Biz bu varsayılan ağ geçidi adresini yani 192.168.0.1’i baz aldığımız için sürekli bu ip’yi örnek verdik. Bu ip 192.168.0.1, 192.168.0.2, 192.168.1.1, 192.168.1.254 vs. şeklinde değişiklik gösterir.

Bu ip4v alt ağ maskesinden arayüzü açtığımızda cihazın kullanıcı adı ve şifre ekranıyla karşılaşırız. Kullanıcı adı ve parola cihazın markasına göre sabittir ve bunu hemen hemen bilmeyenimiz yoktur. Haliyle bu kendimiz açısından güvensiz bir durumdur. Bu yüzden arayüze giriş yaptıktan sonra kullanıcı şifresini değiştirmek en doğrusudur. Aynı şekilde wifi şifresi de cihazın kendi üzerinde olan şifresidir. Bu şifre karışık harfler ve sayılardan oluştuğu için arayüze girdikten sonra menüden wifi şifresinide dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Kaynak: http://19216801.gen.tr/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir