ALTINDAN PORTAKAL 6

ALTINDAN PORTAKAL 6

Bugünkü portakal dilimleri biraz tatsızdı sevgili dostlar. Yemeyi planladığımız ilk dilim-Ziazan adında bir kısa film-yarışmadan çekildiği için boğazımızda kaldı. Sonra “Nergis Hanım” isimli yönetmenliğini Görkem Şarkan’ın yaptığı, ana rollerinde Settar Tanrıöğen ile Zerrin Sümer’in oynadığı bir film izledik. Filmi seçme sebebim Settar Tanrıöğen’di. Alzheimer hastası annesine bakmak zorunda olan Ekrem ile annesi Nergis Hanım’ın öyküsüydü anlatılan. Lakin o kadar durağan ve diyaloga dayalı bir filmdi ki tiyatro sahnesinde olsa çok duygulanarak izleyeceğimiz yapımdan sinema perdesinde sıkıldık, Settar Tanrıöğen’in güzel oyununa rağmen. 
İki film arası kahve molasından sonra “Ulusal Yarışma” filmlerinden birini, “İyi Biri”ni izlemek üzere salonda yerimizi aldık. Bu kez sabahki filmin aksine salon doluydu. Jüri üyeleri Yılmaz Erdoğan, Meral Çetinkaya, Songül Öden, Ebru Ceylan, Selim Atakan yerlerini aldılar, ardından da film ekibi geldi. 
Ayhan Sonyürek’in yönetmenliğini yaptığı filmde Cengiz Bozkurt’un canlandırdığı Mızrap 40 yaşına geldiği halde bir baltaya sap olamamış, Samandağ’da yaşayan biridir. Babasıyla yaptığı bir tartışmanın sonucu evini terkedip asker arkadaşının yaşadığı Mut’a gitmek üzere yola düşer. Ancak 3 bacaklı köpeği Karakız ardından gelince otobüse binemeyip alternatif yollarla yolculuk yapmaya başlar. Biz Mersin’e kadar dayanabildik, kendimizi dışarı zor attık. Emeğe saygımız sonsuz, Cengiz Bozkurt’un oyunculuğundan da hoşnuttuk ama üzgünüm bu film olmamış. Yüksek tonda konuşmalar, yanlış oyuncu seçimleri, abartılı rol kesmeler ruhumuzu daralttı. İzleyebilene ve sevene bağışlıyor Allah yolunu açık etsin diyorum.
Ve bu fotoğrafta da Portakal teyzemizin kadınlıktan robocopluğa nasıl evrildiğini görmektesiniz 🙂
Haydi bakalım, yarınki dilimleri paylaşmak üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir