Avrupa Kupalarına Hangi Takımlar Gidecek 2014-2015

Avrupa Kupalarına Hangi Takımlar Gidecek 2014-2015

Avrupa Kupalarına Hangi Takımlar Gidecek 2014-2015

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı Avrupa kupalarından yasaklayan UEFA’nın, aynı dosya dahilinde bir gün evvel de Eskişehirspor ve Sivasspor’u 1′er sene Avrupa’dan men ettiğini izahından sonra, gözler Avrupa Ligi’ne hangi takımların gideceğine çevrildi. Yürütülen soruşturmada, Fenerbahçe ve Beşiktaş dışında Süper Lig’den 7 takımın daha şike incelemesi kapsamında bulunduğu bildirildi.

Men cezası alan Sivasspor ve Eskişehirspor ile birlikle, Bursaspor, Karabükspor, Gençlerbirliği, Kasımpaşa ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyespor kulüplerinin de, soruşturmada isimi geçen futbolcu ve teknik patronları sebebiyle UEFA takibine alındığı öğrenildi. UEFA’nın gerek mahkeme kararları, gerekse TFF Disiplin Heyeti tarafından verilen cezaları bir arada değerlendirdiği kaydedildi.

Avrupa kupalarına hak kazanmaları vaziyetinde aradan kaç yıl geçerse geçsin, mevzubahis dosyaları hazırda tutan UEFA’nın ilk etapta Eskişehirspor ile Sivasspor’a yaptırım uyguladığı kaydedildi.

Eskişehirspor ve Sivasspor’a 2 sene men cezası ve 300 bin euro para cezası isteyen UEFA müfettişlerinin talebine rağmen, iki kulübe de 1′er sene katılamaz kararı veren Disiplin Komitesi’nin kararından sonra, CAS yolu açıldı. 20 gün içerisinde Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne itiraz hakkı bulunan Sivasspor ve Eskişehirspor kulüplerinin, bu müddeti beklemeden en geç bir hafta içinde legal işlemleri başlatacağı bildirildi.

Her iki kulübün de ilk etapta UEFA kararının durdurulması istikametinde talepte bulunacağı öğrenilirken, CAS’ın Haziran ayı nihayetinde başlayacak Avrupa Ligi ön eleme mücadeleleri arefesinde tarafların hızlı yargılanma tisteğini kabul edeceği vurgulandı.

CAS’ın, tıpkı Fenerbahçe örneğinde olduğu gibi turnuvanın prestiji açısından yürütmenin durdurulması istikametinde karar vermesi beklenirken, müracaatın reddedilmesi vaziyetinde Sivasspor ve Eskişehirspor’un bulundukları turdan itibaren ihraç edilmelerinin yüksek olasılık olduğu, hukukçular tarafından ifade edildi.

Bu vaziyette 2014-15 sezonunda Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi”nde Galatarasay ve Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi’nde ise Trabzonspor dışında temsil edecek başka takım bulunmayacak.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir