Doğalgaz Nedir, Neden Patlar ve Önlemleri Nelerdir?

Doğalgaz Nedir, Neden Patlar ve Önlemleri Nelerdir?

Doğalgaz Nedir, Neden Patlar ve Önlemleri Nelerdir?

Doğalgazın anlamı tam olarak nedir. Doğalgaz patlaması neden olur. Evde dükkanda Doğalgaz sızıntısı, patlaması gibi durumlar için ne gibi tedbirler almalıyız, nelere dikkat etmeliyim.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Mete Kalyoncu, günlük hayatta alınacak birkaç tedbirle istenmeyen kazaların önüne geçilebileceğini belirtti.

“Hidrokarbon asallı bir yakıt olan doğalgaz renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir yakıttır. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan, kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında havayla karışımı vaziyetinde ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde patlayabilir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır.

Ayrı olarak doğalgaz rastgele bir ortamda çok miktarda bulunduğu vakit, ortamda Oksijen miktarını azaltır. Oksijensiz kalan vücutta önce halsizlik başlar. Aynı zamanda vücutta salgılanan laktik Asit adalelerde kramplara kapı aralar. Vücut kasılır, kişi hareket edemez ve bağıramaz vaziyete gelir, aynı ortamda kalmaya devam ederse solunum yetersizliği ve solunum felci ortaya çıkar.

Bu nedenlerden dolayı doğalgaz kullanılan ortamların sık sık havalandırılması ve sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının insanlar tarafından hissedilmesi emeliyle çürümüş Sarımsak kokusuna benzer bir kokuya kokulandırılır. Ancak bu her vakit gaz sızıntısını belirlemek için işe yaramayabilir.

Zira negatifliklerin yaşandığı ve gaz sızdırmasının insanlar tarafından belirleyemediği zamanlar genelde uyku vakitleridir. Bundan dolayı kokulandırmanın dışında gaz sızdırmazlığını belirlemek için tedbirler alınmalı ve ihtiyaç duyulan emniyet sistemleri kurulmalıdır. Bu sebeple kullanılacak cihazlar alınırken, cihazda olabilecek maksimum sayıda emniyet sistemi olmasına dikkat edilmelidir.”

Ayrı olarak doğalgaz tesisat projesinin gerçekleşmesi çeşitli evreleri ve işlemleri içerir. Doğalgaz tesisatı imalat ve montajını yapan firmaların, dağıtım şirketinden sertifikalı firmalar olmasına kesinlikle dikkat edilmeli. Mevzubahis sertifikalı firmaların çalıştırdıkları ve işi yapan personellerde ‘Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçılık Ustalık Dokümanı’ ve ‘Kaynakçılık Ustalık Dokümanı’ olmalı.

Ayrı olarak işi yapan sertifikalı firmada projeleri yapan ve projeye uygun olarak işin yapıldığını izleyen TMMOB Makina Mühendisleri Odası’ndan ‘Doğalgaz İç Tesisat Yetki Vesikası’ almış, Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti veren (SMM Vesikalı) bir makine Mühendisi olmalı. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda yerli ürünlerde TSE, ülke dışından alınanlarda da TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk vesikası aranmalı.”

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir