Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır, Ne Yapmalıyım?

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır, Ne Yapmalıyım?

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır, Ne Yapmalıyım?

Ülke genelinde son 10 sene içinde verilen kredilerden dolayı ödemesi yapılması şart olan dosya sayısı ise 40 milyondan fazla. Başka bir deyişle daha on milyonlarca kişiye müracaat olması halinde ödeme yapılacak. Tüketici Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar sonrası son 1,5 yıldır avukatlar yoğun bir mesai içerisine girdi.

Uzun yıllar tartışma konusu olan ve kredi kullanan yurttaştan haksız yere alındığı savunulan dosya giderleri Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar göz önünde bulundurularak bankalardan bir bir geri alınırken, günümüzde yurttaşın bilinçlenmesi ile beraber bu istikametteki taleplerde sanki patlama yaşanmaya başlandı.

Vasati 250 lira olan dosya masrafını geri almak için açacağı davanın masrafından çekinen yurttaşın imdadına avukatlar yetişti. Göz korkutan dava masraflarını yurttaştan almadan dosyaları devralan avukatlar dosyaları mahkemelere taşıyarak birkaç gün içerisinde netice alıyor ve yurttaşa parasını iade ediyor.

Öyle ki gelinen noktada avukat başına günlük 10 ile 30 adet arasında dosya düştüğü dile getiriliyor.  Bu vakte kadar yapılan dosya müracaat sayısı ise 3 milyonu aştı. Yapılan müracaatlardan yüzde 99 oranında pozitif geri dönüş alındı ve hak sahiplerine paraları iade edildi.

Konuyla alakalı görüşüne müracaat ettiğimiz Avukat Ezgi Esnik, süreci şu sözlerle özetliyor; “Normalde bir dava açmanın usulü yurttaş avukata gider vekaletini verir bunun yanı sıra dava masraflarını da öder. Bunun üzerine de avukat takibe başlar. Ancak biz bu tarz davalarda değişik bir yol izliyoruz. Zira yurttaş dava giderleri olduğu için 100-200 liralık dosya gideriyle uğraşmak istemiyor.  O yüzden biz yurttaşlardan vekâletlerini alarak bu tarz talepleri topluyoruz. Giderleri cebimizden ödeyerek legal süreci başlatıyoruz. Parayı tahsil ettikten sonra ise bize yurttaş tarafından verilen hesaplara paralarını yatırıyoruz. Biz bu işte yurttaştan hiçbir şekilde para almıyoruz.  Dava giderleri karşı taraftan tahsil ediyoruz bir de bunun üstüne vekâlet fiyatı kazanıyoruz. Bu işten ne benim ne de müvekkilimin bir zararı olmuyor. “

Türkiye genelinde 1,5 -2 sene içinde 3 milyon müracaatın yüzde 99′una geri dönüş yapıldığını belirten Esnik, paranın geri ödenmesi noktasında iki hususun olduğunu belirterek, ‘’Birincisi Tüketici Hakem Kuruluna gitmeden icra takibi başlatılır ve bankaya bu icra evrakı bir gün sonra tebliğ edilir.  Banka tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde bu karara karşı çıkabilir. Eğer banka bu tebliğe karşı çıkmaz ise 10 Gün içinde vatandaş parasını alıyor. Eğer eder ise bu sefer de İtiraz ile birlikte tüketici hakem kuruluna başvuruluyor. Burada iş yoğunluğu olduğu için en az 3 ayda sonuç alınıyor. Ancak Hükümet 550 raportör ataması yapacak.  Bu atamalardan sonra bu müddette 1 aya kadar inecek.” dedi.

Yargıtay tarafından verilen emsal karar 2004 yılından bu yana başka bir deyişle 10 yıllık vakit aşımını doldurmamış kredileri kapsıyor. İstatistiklere göre ise son 10 yılda 40 milyondan fazla kişinin kredi kullandığı görülüyor.  Normal kredilerde vasati 250 TL olan dosya gideri konut kredilerinde 3.000 TL gibi çok ciddi rakamlara kadar da çıkabiliyor.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir