Facebook Profilime Kim Baktı 2014

Facebook Profilime Kim Baktı 2014

Facebook Profilime Kim Baktı 2014

Facebook kullanıcıları yıllardır ‘profilime kim bakmış, bunu öğrenmenin yolu var mı’ sualine cevap arıyor. Peki, bu olası mı? Harbiden de profilinize bakanları görmek için bir yol var mı?

“Facebook profilime kimler baktı?” Son senelerin bizi en çok tasalandıran suallerinden bir tanesi de bu. Google’da bu suale verilen yanıtlar biraz karışık. Çeşitli adımları izleyerek profilinizi kimlerin görüntülediğini göstereceğini iddia eden bir hayli rehber, vaat ve uygulama var.

Daha önceki Facebook efsanelerinden bir tanesi olmasına karşın bir hayli kullanıcı, bu konuda hala ümitli. Ancak kısa yanıtı baştan verelim: Profilinize kimin baktığını öğrenmenin rastgele bir yolu yok. Facebook’a göre bu bilgiyi edinemezsiniz. Peki neden?

Facebook, onu nasıl kullandığınızı kendi yararı ve kârı için izliyor olsa da, bu bilgileri size sağlamak gibi bir zorunluluğu bulunmuyor.

Başka bir deyişle Facebook, profilinize kimin kaç kere baktığını biliyor olsa dahi, bunu sizinle paylaşmak istemiyor. Peki, üçüncü parti uygulamalarla bu olası olabilir mi?

Bu bilgiye rastgele bir uygulama veya hile yoluyla erişmenizin da herhangi bir yolu yok.

Size profiliniz ile ilgili çeşitli bilgiler sunacağını iddia eden birçok uygulamaya rastlamanız mümkün. Üstelik bu uygulamalar, beğenilme sayılarına bakılırsa çoğu kullanıcı tarafının merakını uyandırmış vaziyetteler.

Sokakta tanımadığınız biri, size bir torba dolusu elmas satmaya kalksaydı, onu alır mıydınız, yoksa düzmece olabileceklerini aklınızdan geçirir miydiniz? Bu tür uygulamalar, gizliliğiniz ile ilgili hiç de özenli değiller, hem de güvenliğinizi bile rizikoya atabilirler.

Bu tür uygulamalar, aslında iki ana gruba ayrılıyorlar:

1. Tamamıyla şaka olan, hiçbir şey sunmayan, bazen zarar veren dahi içerebilen uygulamalar.
2. Yalnızca aynı uygulamayı yükleyen arkadaşlarınız ile ilgili bilgi sunan uygulamalar.

İkincisi, birinci kadar zarar veren olmasa da eklentiyi arkadaşlarınızın da yüklemesi için onları rahatsız edebilir. Üstelik bu uygulamanın verdiği bilgi, muhtemelen bir işinize yaramayacaktır.

Uzun sözün kısası, bu uygulamaları tecrübenize değmeyecektir. Zira hiçbiri, doğru bilgiyi size sunamamaktadır. Hem de başınıza zararlılar, gizlilik meseleleri gibi değişik dertler açabileceği için onlardan uzak durmanız ihtiyaç duyulan.

Peki ‘profilinize bakanları gösterdiğini iddia eden’ uygulamalar nasıl çalışıyor?
Aslında bu tip uygulamaların çalışma mantığı oldukça kolay: Önce kullanıcılar bu uygulamayı profillerine yüklüyor; hemen peşinden belirli bir müddet geçtikten sonra kullanıcıların karşısına arkadaşlarının isminin bulunduğu bir liste çıkıyor.

Uygulamanın iddiasına göre bu listede yer alan isimlerin hepsi mevzubahis kişinin profiline sık sık girenlerden oluşuyor.

Oysa uzmanların bu konudaki görüşü de dikkate alındığında böyle bir vaziyetin söz konusu olmadığı ortaya çıkıyor. Bu tür uygulamalar bu listeleri ya rastgele oluşturuyor veyahut Facebook’ta “mesaj” vaziyetini ya da “resimlerini” en son güncelleyen isimleri baz alarak bu listeyi oluşturuyor.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir