Flappy Bird Oyunu Neden Kaldırıldı, Geri Gelecek mi?

Flappy Bird Oyunu Neden Kaldırıldı, Geri Gelecek mi?

Flappy Bird Oyunu Neden Kaldırıldı, Geri Gelecek mi?

Son zamanların hızlı bir çıkışla dünyanın en fazla indirilen ve oynanan mobil oyunu olan Flappy Bird, yapımcısı ve geliştiricisi Vietnamlı Dong Nguyen tarafından şok bir kararla yayından kaldırdı. Peki yapımcısı büyük paralar kazanmasına sebep olan Flappy Bird’ü oyununu niçin uygulamanın indirilmesini kaldırdı?

Dong Nguyen bu durumu şöyle anlatıyor; “Flappy Bird’ü, insanların boş vakitlerinde kafalarını dağıtması için geliştirmiştim fakat bağımlılık yapan bir oyun geliştirmek istememiştim, bu durum benim için de kötü bir sürpriz oldu” dedi.

Dong Nguyen, oyunun uygulama mağazalarına netlikle geri dönmeyeceğini vurguladı ve ekledi oyundan hâlâ gelir sağlamaya da devam ediyorum. Flappy Bird’den günlük 50 bin dolar kazanıp kazanmadığı sorusuna, tam rakamı bilmiyorum fakat yüksek bir tutar olduğunu söyleyebilirim dedi..

Flappy Bird OyunuNguyen, oyunu tamamiyle insani duygularımdan dolayı geri çektiğini söylüyor. Üzerinde büyük bir medya ve hayran baskısı olduğunu ve bundan bunaldığını ilave eden Nguyen, Flappy Bird’ü takıntı derecesinde bağımlılık yaptığı için kaldırdığını izah etti.

Dong Nguyen’in geliştirdiği daha bir hayli oyun var ve bunlardan Super Ball Juggling ve Shuriken Block, uygulama mağazalarında yüksek sıralarda. Nguyen, bu oyunlarım bağımlılık yapmıyor ve zararsızdır. Ayrıca ileride geliştireceğim oyunlarda Flappy Bird gibi takıntı derecesinde bağımlılık yaparsa, onları da kaldırmaktan çekinmem.

Nguyen’in anlattıklarının yanında şöyle de bir iddaa var; Flappy Bird’ün Mario’ya benzerliği hasebiyle, Nintendo’nun Dong Nguyen’i dava etmeye hazırlandığı ve Vietnamlı geliştiricinin oyunu bu nedenle geri çektiği dedikoduları da kulaktan kulağa dağılıyor.

Flappy Bird, uygulama mağazalarından kaldırıldığı için, resmi ve yüzde 100 güvenli bir şekilde indirilemiyor; Dong Nguyen de artık oyuna hiçbir destek sunmuyor. Ancak oyunu telefonuna yükleyen mobil oyuncular ve üçüncü parti uygulama mağazalarından edinenler, oynamaya devam edebiliyorlar. Oyunun web tarayıcıları üzerinden oynanabilen kopyaları da her geçen gün artıyor.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir