GEZELİM, GÖRELİM, KEŞFEDELİM (ANKARA8)

GEZELİM, GÖRELİM, KEŞFEDELİM (ANKARA8)

Bugün Oran’daki “TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi”ni aldık Ankara keşiflerimiz arasına. Son derece zevkli, renkli ve nostaljik bir gezi oldu. Güler yüzlü rehberimiz tüm birimleri tek tek anlattı bize, açıkcası son zamanlarda yaptığım en güzel müze ziyareti idi. 

Gezimiz TRT’de bugüne kadar kullanılmış mikrofonların sergilendiği vitrin ile başladı. Dikkat ederseniz Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda kullandığı mikrofonu da görebilirsiniz.
Eski bir radyodan Eşref Şefik’in 6 Mayıs 1927’de İstanbul Radyosu’ndan yaptığı ilk anonsu dinledik sonra:
Çeşitli eski radyolar gördükten sonra Efekt Odası’na girdik. Efekt Odası gayet eğlenceliydi. Radyo Tiyatro’larında, Arkası Yarın’larda kullanılan efektlerin eski yıllarda nasıl yapıldığını deneyerek gördük. Masa üstündeki aksesuarların her biri bir efekt için kullanılıyor. Fotoğrafta görünmeyen mozaik döşeli bir tahta küvet adım sesleri, dolap kapakları kapı açma sesleri, karşıdaki camlı bölmede görülen bardaklar, fincanlar birşeyler içme sesleri için kullanılan ilkel çözümler. Duvara dayalı piyano benzeri makine ise bu yollarla sağlanamayan hayvan, doğa sesleri, vb için kullanılmakta imiş. 
 Saat başlarında ve ana haber (ajans denirdi eskiden değil mi?) öncesinde çalan gong, hatırladınız değil mi?

TV yayını başladığından bu yana kullanılan çeşitli kameralar.

Stüdyoya girdiğimiz ilk anda karşımızda beliren hologram bizi biraz korkutmadı desem yalan olur. 31 Ocak 1968’de yayına başlayan televizyonun ilk haber bülteninin sunucusu Zafer Cilasun canlandırılmış; yayında kullandığı masa, mikrofon ve oturduğu tabure de dahil olmak üzere.
Burası bir TV stüdyosu, masanın ardındaki koltuğa oturup kısa bir sunum yapıp kendimi karşıdaki ekranda görerek spikerlik hevesimi almış oldum 🙂 Aşağıda yayın masası:
Ve unutulmaz “Necefli Altın Maşrapa”, arızaların gözbebeği. Bu fotoğrafı, aşağıdaki hologramı, arızalı kasetlerle birlikte sunuluyor.
Bugüne kadar kullanılan TRT logoları

Çocuk programlarından; “Oyun Gemisi” ve “Gurup Şurup” maketleri.
“Kostüm ve Aksesuar Bölümü”nde Müjde Ar’ın oynadığı ilk “Aşk-ı Memnu” dizisinin kostümleri. 
Aydan Şener’in canlandırdığı ilk “Çalıkuşu”nda Aydan Şener’in kostümü
“Abdülhamit Düşerken” dizisinin kostümleri

“Kurtuluş” ve “Cumhuriyet” dizilerinde kullanılan giysi, dekor, aksesuar ve otomobiller.
Bu kapsamlı ve ilginç müzeyi gezmelerini Ankara’da yaşayan herkese öneririm. Hafta içi her gün 10.00-17.00 saatleri arasında gezilebiliyor. Gruplara rehberli gezi imkanı var; en az 5, en fazla 15 kişi grup oluşturabiliyor. 0312 463 28 38 numaralı telefondan müze ziyareti için randevu alınabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir