HAFTALIK DURUM BİLDİRİMİ

HAFTALIK DURUM BİLDİRİMİ

Efendim, oldukça yoğun bir hafta geçirmiş bulunuyorum. Konser, bale, film, kitap her telden çaldım, pek de iyi ettim. Epeydir sinema salonunda film izlemiyordum, başka bir nedenle gittiğim AVM’de seans uygun gelince daldım düşünmeden içeri. Birçok ünlü oyuncunun yer aldığı, pek muhteşem olmasa da izlenebilir nitelikte bir filmdi “Hazine Avcıları”.
 
2. Dünya Savaşı sırasında Hitler’in işgal ettiği ülkelerden toplatıp el koyduğu sanat eserlerini kurtarmak üzere Amerikalı mimar ve sanat tarihçilerinden oluşan bir timin faaliyetlerini seyrettik. “Blue Jasmine”dekinden çok farklı bir Cate Blanchett izlemek ilginçti.
Sonra biliyorsunuz 154 kadının emeğiyle oluşmuş kitabımız “İmza: Ben” çıktı. Özellikle de güzel bir amaca hizmet edeceği için sevindirici oldu onu elime almak:
 
Sırada Opera Sahnesi’nde izleyeceğimiz iki bale vardı ki, her ikisi de görsel birer ziyafetti:
 
 Ferit Tüzün’ün müziği ve Uğur Seyrek’in koreografisi ile “Çeşmebaşı” ışık, renk ve dans şöleniydi.
 
İkinci bale ise dünya repertuarına giren ilk ve tek Türk balesi olan Ç. Işıközlü’nün müziği, Nugzar ve Medeia Magalashvili’nin koreografisi ile “Judith”di. Operamızın dansçıları Derya Tokgöz ve Tolga Burçak kusursuz danslarıyla adeta büyülediler bizi.
Haftanın son sanatsal etkinliği Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde izlediğimiz Gülsin Onay konseri idi.
Sanatçı bize şef Alexander Rahbari yönetiminde Mozart’ın 20 numaralı Piyano Konçertosunu seslendirdi. 
“Hep kapalı mekanlarda mıydın?” diye sorarsanız değildim tabii ki, denize karşı bulutlarla birlikte çay bile içtim:
 
Bundan iyisi de Şam’da kayısıdır herhalde, devamını diler selam gönderirim cümlenize. Yarın birikmiş mimlerimi cevaplayacağımdır, yollayanların bilgisine…
Not: Bale fotoğrafları ANTDOB’un Facebook sayfasından alınmıştır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir