Hunca Life Sık Sorulan Sorular

Hunca Life ile alakalı aklınızda soru kalmasın. Aşağıda Huncalife Temsilci ve temsilci adayları için hazırlanmış sıkça sorulan sorular bulunmaktadır. lütfen dikkatle okuyunuz…

1- HuncaLife Temsilcisi olmak için hangi şartlar aranıyor?

18 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olmak ya da yabancı uyruklu ise çalışma izninin olması şartı aranır. Sponsorsuz kayıt yapılmaz. Eğer Sponsorunuz yoksa HuncaLife size bir sponsor atanması için “Random Kayıt Sistemi” ile yardımcı olacaktır.

2- Random Kayıt sistemi nedir ?

Otomatik kayıt dağıtma sistemidir. Şu şekilde çalışır:

Eğer bir temsilci direk HuncaLife şirketine kayıt için başvuruda bulunursa, sistemimiz otomatik olarak devreye girip, kendisine en uygun sponsor atamasını yapacaktır.

3- HuncaLife Temsilcisi olmak için nasıl başvuru yapılır?

Temsilci olmak için Temsilci Başvuru Formu doldurulup imzalı HuncaLife Temsilci Sözleşmesi’nin aslı, Müşteri Hizmetleri Birimi’ne iletilir ya da online olarak Başvuru Formu ile Online Temsilci Sözleşmesi doldurulup kayıt işleminiz gerçekleştirilir. Online kayıt olduysanız eğer, %24 Altın kariyer seviyesine ulaştığınızda ıslak imzalı başvuru formunu tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir

4- Temsilci olarak talep ettiğim sponsor altında kayıt olabilir miyim?

HuncaLife Temsilcisi ya da Özel Müşterisi kayıt esnasında dilediği sponsor altında faaliyetini sürdürebilmektedir. Temsilci ve/veya Özel Müşteri kayıtlarında mevcut sponsorları yok ise HuncaLife kendilerine bir sponsor atanması için ”Random Kayıt Sistemi” ile yardımcı olacaktır.

5- Verilen siparişlerin teslimat süresi ve kargo ücreti nedir?

90 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti alınmaz. 90TL’nin altındaki siparişlerde o günkü kargo bedeli uygulamasında kargo bedeli faturaya yansıtılır. 7,5 TL’lik kargo sıfırlama ürününü satın alarak kargo bedelini sıfırlayabilirsiniz.

Siparişi verilen ürünlerin kargoya verilme süresi, ödemenin yapılmasından (banka havalesinin tarafımıza ulaşmasından sonra) en geç 7 iş günüdür.

6- Kargo ücretini ödememek için siparişlerimin katalog fiyatı üzerinden 90 TL’yi geçmesi yeterli mi?

Temsilci veya Özel Müşteri fiyatı üzerinden KDV dahil 90 TL’yi geçmeniz gerekmektedir.

7- Sıfırlama ürünlerini kendim seçebilir miyim?

Sıfırlama ürünleri belirlenmiş ürünleri içerisinden seçilmesi gerekmektedir. Şu an Kargo Sıfırlama için Zeytin Özlü El Kremi, Kapıda Ödeme Sıfırlama için Kayısı Özlü El Kremi tanımlanmıştır.

8- Siparişimi kapıdan ödeme ile teslim alabilir miyim?

Adresinize sevk edilmesini istediğiniz tüm siparişler için Kapıda Ödeme hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kapıda Ödeme hizmet bedeli 6,5 TL’dir. 7,5 TL’lik sıfırlama ürünümüzü satın alarak, kapıda ödeme bedelini sıfırlayabilirsiniz.

9- Ödeme seçeneklerim nelerdir?

Faksla ya da telefonla vereceğiniz siparişlerde banka / PTT havalesi, Kapıda Ödeme veya kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

HuncaLife ofisine gelerek şahsen verilecek siparişlerde; nakit, banka havalesi veya kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

Web sitesi üzerinden online vereceğiniz siparişlerde nakit, banka havalesi, Kapıda Ödeme veya kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.

Adresinize sevk edilmesini istediğiniz tüm siparişler için nakit olarak Kapıda Ödeme hizmetinden faydalanabilirsiniz. Banka Ödemeleriniz için Hesap Numaralarımız:

 

10- Banka havalesi yaptığımda havale ücreti ne öderim?

Türkiye’nin her yerinden Yapı Kredi Bankası ve Akbank şube veznelerinden ücretsiz olarak havale yapabilirsiniz. Bunun için Hunca Kozmetik’e havale yapacağınızı ve temsilci numaranızı iletmelisiniz. Ancak ücretsiz havale sisteminizin tanımlanması üyelik kayıt işlemi gerçekleştikten sonra 7 gün içerisinde gerçekleşmektedir.

11- Primlerimi ne zaman ve nasıl alırım?

Primler, yasal kesintiler yapıldıktan sonra izleyen takvim ayının 15’inde ( ya da 15’ini izleyen ilk iş günü ) HuncaLife’da kayıtlı banka hesaplarına, banka havalesi yoluyla ödenir. Temsilci ismi ile hesap adının aynı kişi olması gerekmektedir. Hesap numarasının HuncaLife’ a ulaştırılmasından temsilci kendisi sorumludur.

12- HuncaLife Temsilciliğim fesh edilmiş neden?

Bunun birkaç nedeni olabilir:

1. Temsilcinin 12 aylık aktivite koşulunu yerine getirmemiş olması

2. HuncaLife kural ve prosedürlerinin temsilci tarafından ihlali

3. Kayıt işlemlerinde eksik belge varlığında belgeler tamamlayıncaya kadar Temsilcilik işleme kapatılır.

13- HuncaLife hesap bilgilerimi kontrol ettim, primlerim yatmamış. Neden?

Temsilci hesap bilgileri eksik ya da hatalı olarak alınmış olabilir. Hesap numarasının HuncaLife’ a ulaştırılmasından temsilci kendisi sorumludur.

14- HuncaLife Temsilciliğimi nasıl devredebilirim?

1. Bir Temsilci, Temsilciliğini tüm haklarıyla birlikte bir başka kişiye devretmek istediğinde bu talebini yazılı ve imzalı, orijinal bir belge olarak Müşteri Hizmetleri Birimi’ne iletmelidir.

2. Başvuru, Etik Kurul’da değerlendirilir ve karara bağlanır.

15- İletişim bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Müşteri Hizmetleri Birimini arayarak ya da olanak verildiğinde internet üzerinden değiştirebilirsiniz.

16- Sponsor değişikliği yapılabilir mi?

Sponsor değişikliği için talebinizi yazılı ve imzalı belge olarak, müşteri hizmetlerine iletilmelidir. Çok özel durumlarda Etik kurul tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır.

17- Ürün iade kuralları nelerdir?

Temsilci kargoyu kargo yetkilisinden teslim alırken, öncelikle kargo personelini bekletmeli, koli içerisindeki ürünleri faturası ile karşılaştırmalı, eksik/kırık ya da ayıplı ürün olup olmadığı konusunda kontrol ederek teslim alması gerekmektedir. Eğer eksik, kırık ya da ayıplı ürün varsa kargo yetkilisinin yanında tutanak tutulmalı ve imzalatılmalıdır. Aksi halde, tutanak tutulmamış eksik veya kırık ürün iade talepleri maalesef gerçekleştirilemeyecektir. Temsilci İade Talep Formu doldurularak, satış sözleşmesi, fatura ve iade edilecek ürün ile birlikte tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Özel Müşteri İçin İade Talep Formu, fatura ve iade edilecek ürün ile birlikte tarafımıza iletmesi gerekmektedir. Cayma iade hakkı 7 gün, Fatura ve paketleme hatası 8 gün, Ayıplı mal iade hakkı 30 gündür.

18- Temsilciliğimi sonlandırdım, başlangıç Setimi iade edebilir miyim?

Başlangıç Seti kullanılmamışsa ve 30 gün içinde tarafımıza ulaşırsa iadesini alınır.

19- Siparişlerimin kayıtlı olmayan bir adrese gönderimini isteyebilir miyim?

Evet, üyemiz kendi adına farklı bir adrese siparişini isteyebilir. Bu farklı teslimat adresi müşteri hizmetlerine veya internet üzerinden sipariş verilirken belirtilmeli.

20- Kargo sıfırlama ve Kapıda Ödeme ürünlerini ayrıca sipariş edebiliyor muyuz?

Evet, ürünü fiyatı karşılığında ayrıca satın alabilirsiniz.

21- Kargo sıfırlama ve Kapıda Ödeme ürünlerinin/ Başlangıç paketlerinin Hunca Puanı var mı?

Hayır, HuncaLife Puanları yoktur.

22- Kapıda ödemelerde kredi kartı kullanabilir miyim?

Kapıda ödemelerde sadece nakit ödeme kabul edilmektedir..

23- Sponsorum olmadan huncaLife a bağlı olabilir miyim?

Sponsorunuz olmadan HuncaLife’a bağlı olamazsınız.

24- İnternetten ve telefonla sipariş vermek arasında fark var mı?

Herhangi bir fark bulunmamaktadır.

25- Yeni üye oldum katalog ne zaman gelecek?

Kataloğunuz ilk siparişiniz ile beraber tarafınıza gelecektir.

26- Kargo ve Kapıda Ödeme Sıfırlama Ürünümü farklı bir ürün ile değiştirebilirmiyim?

Sıfırlama Ürünü olarak tanımlanan El Kremi alınması zorunludur.

27- Hangi illerde toplantılar olacak? Bununla ilgili nasıl bilgi aktarımı yapılacak?

Bu bilgiler online olarak web sitemizde yayınlanmaktadır.

28- Kimlik bilgilerimi size verdiğimde bir sorunla karşılaşır mıyım?

Bilgileriniz HuncaLife güvencesi altındadır. Dünya çapında kredi kart güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmaktayız. Hiçbir şekilde 3. şahıslar ile bilgilerinizin paylaşımı yapılmaz.

29- HuncaLife Kimdir?

HuncaLife ile ister indirimli ürün alıp müşterilerinize satarak perakende satış kazancı, ister ekip kurarak sınırı olmayan prim kazancı, isteseniz de muhteşem ürünlerimizi, çok cazip fiyatlardan alıp kullanmak, hediye ve promosyonlardan yararlanmak için faydalanabileceğiniz bir markadır.

30- Doğrudan Satış Sistemi nedir?

Dogrudan Satış Sistemi ürünlerin arada toptancı veya perakendeci gibi aracılar olmadan doğrudan üreticiden tüketiciye sunulmasıdır. Bu sistemle tüketici evinde alışveriş yapmanın rahatlık ve kolaylığını temsilciden kişisel hizmet alarak yaşar.

31- Ürün teslimatı yapılacağı gün teslimat adresinde bulunmuyorsam ne yapmalıyım?

Teslimat yapmak için gelen kargo şirketi belirttiğiniz teslim adresine geldiğinde sizi bulamaz ise müşteri adına düzenlenmiş ” Müşteri Ziyaret Notu” formunu bırakır. Alıcı en az 3 gün içerisinde kargo şirketine telefon eder ve randevulaşılan saatte kargo şirketi teslimatı anlaşılan saatte yapar.

32- Carmina’nın tüm ürünleri HuncaLife kataloğunda yok. Artık üretilmeyecek mi?

Carmina ürünleri çok fazla çeşide sahip olduğu için, diğer kataloglarda bulunan ürünleri de zaman içerisinde HuncaLife kataloğuna eklenecektir.

33- Carmina Mineral ürünleri %100 doğal mı?

HuncaLife saç ve cilt bakım ürünlerinde Paraben, Parafin, SLES, SLS yok. Ancak, hiç Bir renkli kozmetik ürünün %100 doğal olduğu söylenemez. Bir ürünün ürün haline gelebilmesi için az da olsa kimyasal madde kullanılması gerekmektedir. Önemli olan kimyasalları Sentetik olmasıdır. Renklendirme ve ürün içeriğinde %100 doğal olan maddeler kullanılmıştır. Bunlar; Silis, Çinko Oksit, Demir Oksitler, Ametist Tozu (Laboratuar ortamında üretilen, doğada var olmayan kimyasallar)

————————————————————————-

 

Kod: 90000 Huncalife kargo sıfırlama ürünü:

HuncaLife siparişi 90 TL’ nin altında kalan temsilcilerin  6,5 TL kargo ücreti ödemek iztemezlerse, 7,5 TL karşılığında alacakları üründür. Bu ürünü satın aldıklarında 90 TL’ nin altında kalan siparişlerinde kargo ücretinden muaf olurlar. Belirlenen ürün zeytin özlü el kremidir. Fiyatı 7,5 TL’ dir.

Kod: 90001 Huncalife kapıda ödeme sıfırlama ürünü:

HuncaLife siparişi için kapıda ödeme yapmak isteyen temsilciler için belirlenmiş bir üründür. Kapıda ödeme ücreti kargo şirketi tarafından belirlenen 6,5 TL’ lik  ek hizmet bedelidir. Huncalife temsilcilerimiz 90001 kodlu kayısı özlü el kremine 7,5 TL ödedikleri takdirde kapıda ödeme ücretinden muaf olmaktadırlar.

 

Önemli NOT: Hem kapıda ödeme yapmak isteyen hem de 90 TL’ nin altnda siparişi olan huncalife temsilcilerinin 7,5 TL + 7,5 TL olarak her iki 90000 + 90001 kodlu sıfırlama ürününü almaları gerekmektedir.

  • huncalife üyelik iptali
  • huncalife giriş
  • hunca life üye girişi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir