KİTAP MEYDAN OKUMASI (19)

KİTAP MEYDAN OKUMASI (19)

19. gün ve bayram arifesi ve ben hala çok yorgunum, soruysa şu:

19. gün: Filmi çekilmiş olan sevdiğin bir kitap:

Soru biraz anlamsız geldi açıkcası, bir sürü sevdiğim kitabın filmi çekildi ama amaçlanan “sevdiğim kitabın çekilen filmini de sevdim mi?” ise, evet bir tane var: “Kapı”

Macar yazar Magda Szabo ile bir arkadaşım sayesinde tanışmıştım, “Kapı”yı bana uzatıp, “ben çok beğendim, sen de oku bakalım nasıl bulacaksın?” demişti. Son derece ilginç bir konusu  ve “Emerenc” gibi nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardı kitabın. Çok sevmiş ve yazarın Türkçe yayınlanan her kitabına atlamıştım, topu topu üç tane zaten, hepsi de YKY’den çıkmış; “Kapı”, “Katalin Sokağı” ve “Yavru Ceylan”. Başka kitaplarının da yayınlanmasını dört gözle bekliyorum.
Sonra filminin çekildiğini duydum kitabın ve “umarım rezil etmezler” diye düşündüm, kıyamadım kitaba. Şans bu ya filmi Altın Portakal film festivalinde, yönetmeni ünlü Macar film adamı Istvan Szabo ile birlikte izledim (Szabo soyadı sadece benzerlik, aralarında bir bağlantı yok, Szabo Macaristan’da çok rastlanan bir soyadı imiş ve”terzi” anlamına geliyormuş). Film kitabı neredeyse birebir yansıtıyordu. Sayfa sayfa okudum sanki, üstelik Emerenc’i şahane Helen Mirren ve yazarı da çok sevdiğim bir oyuncu, Martina Gedeck oynuyordu.
Demek ki neymiş efendim, bazen usta bir yönetmen bir kitabı aynen ve başarıyla filme uyarlayabilirmiş. “Kapı”nın hem kitabını, hem filmini hiddetle ve şiddetle tavsiye ederim. Okuyun, izleyin asla pişman olmazsınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir