KİTAP MEYDAN OKUMASI (5)

KİTAP MEYDAN OKUMASI (5)

Ve 5. güüüün 🙂 Sorumuz şudur:

5. gün: Seni mutlu eden bir kitap

Normalde okumaktan zevk aldığım tüm kitaplar beni mutlu eder ama illa birini seçmem gerekiyorsa çocukluğuma dönmem gerekiyor. Çocukluk dediğime bakmayın, 10 yaşında küçük bir kızken elime aldığım bu kitabı hayatımın çeşitli dönemlerinde dönüp dönüp okumuşluğum vardır, hala da ara ara kitaplıktan çekip karıştırırım. Hangi kitap mı, aşağıda:
Jean Webster’in yazdığı “Leylek Dede”yi ne zaman okusam yüzümde bir gülümseme hasıl olur. Kitabı ailece çıktığımız bir yaz tatilinde bizimle birlikte gelen kuzenim, Amasra çarşısındaki tozlu, küçük bir kitapçıdan alıp hediye etmişti bana. Pansiyona döner dönmez okumaya başlamış ve öyle sevmiştim ki o gün denize girmekten bile vazgeçmiştim. Yetimler yurdunda kalan ve zengin bir adam tarafından vasiliği üstlenildikten sonra koleje gönderilen Judy Abbott’un yaşam öyküsü anlatılır kitapta. Judy’nin ağzından günlükler şeklinde yazılmış roman çok akıcı ve eğlenceli, bilhassa yeni yetme genç kızların seveceği türden bir kitaptır. Okuduğum zaman verdiği mutluluğun yanı sıra bana Amasra’yı anımsatır, denizin kokusunu getirir, o güzel tatile ve çocukluğuma geri götürür. Şu anda evimden ve kitaplığımdan uzak olduğum için fotoğrafı benim gibi “Leylek Dede”yi çok seven ve kahramanın adını kendine blog adı olarak seçen “Hakiki Muhabbet/Judy Abbott”un sayfasından yürüttüm, beni hoşgöreceğinden eminim.
Kitap zaman içinde farklı isimlerle de yayınlanmış, “Örümcek Dede”, “Uzun Bacaklı Baba” gibi, ayrıca sinema ve çizgi filmi yapılmış. Bir-iki yıl önce hem “Uzun Bacaklı Baba” isimli yeni bir baskıyı hem de aynı yazarın bir önceki kitabın kahramanı Judy’nin yakın arkadaşı Sally McBride’ın öyküsünü anlattığı “Sevgili Düşmanım” isimli kitabını da edinip okumuş ve kitaplığa konuşlandırmış bulunuyorum.
Peki sizi mutlu eden kitap hangisi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir