Kredi Çekene Kefil Olmak Caiz Mi?

Kredi Çekene Kefil Olmak Caiz Mi?


Kredi çekene kefil olmak caiz mi? Dinimiz gereği, zor durumda olana yardım edilmesi caizdir. Fakat bilinmesi gereken diğer bir konu ise, bankalardan alınan krediler faizlidir ve İslam dininde faiz caiz değildir. Diğer bir değişle, faiz tüm Müslümanlara haram kılınmıştır.

Herhangi bir tarafın, haksız kazanç elde etmesine neden olabilecek bir işlem kabul edilemez. Yine bilinmesi gereken diğer bir durum ise, zaruri ihtiyaçlar, yaşamsal sıkıntılar ortaya çıktığı zaman, caizlik durumunda değişiklik olabilir. Kredi çekene kefil olmak caiz mi? Bu sorunun yanıtı da elbette ki, içinde bulunulan duruma göre değişmektedir.

Kredi çekene kefil olmak caiz mi, son dönemlerde en sık karşılaşılan sorular arasında. Özellikle de ramazan ayının gelemesi ile birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltilen caiz olma durumlarına yönelik sorularda artış oldu. İslam dinine göre, insanı zor duruma sokabilecek her türlü durumda, kati kararlarda esneme yapılabilmektedir.

Kredi çekme işlemi de aynı şekildedir. Eğer kredi çekecek kişi, gerçekten zor durumdaysa, çekeceği kredi zaruri bir ihtiyaç içinse, kişi burumda sizin kefilliğinize ihtiyaç duymuşsa, kendi rızanız ile kefil olmanızda bir sakınca görülmemektedir. Fakat, borca sadık kalınmalı ve borç zamanında eksiksiz olarak ödenmelidir.

Kefil olduğunuz kişi, borcunu ödeyemediği takdirde, borcun sahibi kefil olan kişi olacaktır. Böyle bir durum yaşandığında, borcu ödeyebilecek imkanlara sahip değilseniz, kesinlikle kefil olmamalısınız. Kefil olma durumu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi isterseniz, diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Diğer soru ve cevaplarınız için kredi notu sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir