KYK KREDİ ALMA ŞARTLARI

KYK KREDİ ALMA ŞARTLARI

Kredi alma şartları şöyledir;Lisans, önlisans, yüksek lisans öğrencileri ile ikinci öğretimde okuyanlar, Açıköğretim öğrencilerinden şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb. gibi sadece öncelikli öğrenciler yararlanabiliyor.

Yine iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler burs, öğrenim veya katkı kredisi alabiliyorlar. Burs ve öğrenim kredisinden ayrıca vakıf üniversitesinde öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri (hazırlık sınıfı hariç), ikinci öğretimde okuyan öğrenciler yararlanabiliyor.

Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler ile ülke adına müsabakalara katılan, milli olmuş amatör sporcu olan öğrenciler ise sadece burs alabiliyorlar.

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmiyor. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor. Bu yıla kadar bu haklardan sadece Türkiye’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler yararlanabiliyorlardı.

Bu yıldan itibaren yurt dışında yüksek öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere de burs veya öğrenim kredisi verilecek.

Erol Zengin

2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir