Muz Nelere İyi Gelir, Muzun Bilinen Faydaları Nelerdir?

Muz Nelere İyi Gelir, Muzun Bilinen Faydaları Nelerdir?

Muz Nelere İyi Gelir, Muzun Bilinen Faydaları Nelerdir?

– Muz, bir çeşit protein olan triptofan içerir ve vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin hormonu, rahatlamanızı sağlar ve modunuzu yükseltir. Ayrı olarak yüklü miktarda B6 vitamini içeren muz; kan şekerinizi yükseltir ve enerji vererek modunuzda pozitif farklıklara kapı aralar.

– Yüksek miktarda demir içeren muz, kandaki hemoglobin oranını artırır ve kansızlığı önler. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, potasyum zengini olan bu tropikal meyvenin kan basıncını düşürdüğünü ve felç rizikosunu önlediğini de yaptığı araştırmalarla destekledi.

– İngiltere’deki bir okulda 200 talebe üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltıda, ara öğünlerde ve öğle yemeğinde muz yiyen çocukların imtihanlarda daha başarılı olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada potasyum deposu olan muzun çocukların öğrenme kabiliyetlerini de geliştirdiği ispat etti.

– Muz, tabii bir asit gidericidir ve midede oluşan yanma ve ekşime problemlerini önler. Bu gibi vaziyetlerde midenizi deşarj olmak için muz tüketebilirsiniz.

– Ara öğünlerde tüketilen muz, kan şekeri düzeyini yükseltir ve bilhassa sabahları gebelerde oluşan mide bulantısını önler.

– Sinek ısırığı olan bölgeye krem veyahut rastgele bir losyon sürmeden önce bir parça muz sürmeyi deneyin. Muz, sinek ısırığı olan bölgedeki şişliği ve tahrişi önler.

– Muz, B vitamini zengini bir meyvedir ve sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Yoğun stres altında çalışıyorsanız sakinleşmek için ara öğünlerinizde muz yiyebilirsiniz.

– Muz, yumuşak ve pürüzsüz yapısı sebebiyle bağırsak hastalığı olan hastaların perhiz listelerinde yer alan bir meyvedir. Doğal bir asit önleyici olduğu için, ülser gibi mide hastalıklarına iyi gelir.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir