Red Nedeni 11 Ne demek?

Red Nedeni 11 Ne demek?


Red nedeni 11 ne demek? Red 11 nedir?

556 sayılı KHK’ nın 7. maddesi ” marka tescilinde red için mutlak nedenler ” başlığını taşımaktadır. Maddenin birinci fıkrasında 11 adet ret nedeni sayılmıştır. Marka tescilerinde red nedeni 11 dendiğinde, birinci fıkra yüzünden reddedildiğini anlarsınız.

 

Red 11 firmaların isimlerini yahut bir mallarını marka yapmak için başvurduklarında aldıkları reddi belirtir.

Bu red kapsamızda karıştırılma kavramı incelenmiştir. Karıştırılma ihtimalı dar ve geniş anlamda tanımlanmıştır. Dar anlamda karıştırılma ihtimalı, tüketicilerin malların ya da hizmetlerin kaynağı konusunda yanılmaları olarak tanımlanabilir.

Geniş anlamda ise, tüketicilerin markalar arasında herhangi bir nedenle bağlantı kurma ihtimalı, karıştırılma ihtimalı kapsamında değerlendirilmektedir. Karıştırılma ihtimalının değerlendirilmesi çok sayıda öğeye dayanmakla birlikte, özellikle, markanın piyasada ki bilinirliği, halkın iki marka arasında kurabileceği bağlantı, işaretler ve mallar/ hizmetler arasında ki benzerliğin derecesi dikkate alınmaktadır.

Marka tescilleme işlemi, marka tescilleme ofisleri tarafından hazırlanarak ATAD’ a sunulur. ATAD bu markanın yasalarla durumuna bakarak bir karar vererek olumlu ya da olumsuz bir sonuç açıklar.2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir