Sağlık Vücut İçin En Önemli Besinler Nelerdir?

Sağlık Vücut İçin En Önemli Besinler Nelerdir?

Sağlık Vücut İçin En Önemli Besinler Nelerdir?

Kalsiyum: Birçok kişi iskelet yapısının doğru gelişmesi için kalsiyumun ehemmiyetini biliyor. Ancak kalsiyum kilo kaybına yardım ettiği gibi, kolon kanseri gibi bir takım kanserlerden de sizi savunur. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak dozda bir vitamin alın veyahut kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, fasulye, kuru kayısı gibi besinler tüketin. Kalsiyumu D Vitamini ile beraber aldığınız vakit daha doğru kullanılmış olacaksınız.

Lif: Meyve, sebze ve tam buğdayda mevcut olan Lif hazım için gereklidir. Lif, ayrı olarak diyabet ve kalp hastalığı rizikonuzu de azaltır. Günlük lif ihtiyacınızı karşılamak için frambuaz, ahududu, yulaf ezmesi, mercimek ve pişmiş enginarı kesinlikle yiyin.

Omega 3: Beyin ve kalp sıhhati için çok ihtiyaç duyulan olan Omega 3, ayrı olarak vücudun kanserle savaşmasına da yardımcı olur. Omega 3 yağlarının kaynağı balık yağı, bir takım nebat ve fındık yağında mevcuttur. Omega 3 yağ asitleri kalp krizi ve felç rizikosunu azaltmakta ve tansiyonu düşürmekte kuvvetli rol oynar.

Su: Düşünerek veyahut maharet gerektirmeden muvaffak olunabilecek bir konu. Aslında günde ne kadar su içmeniz gerektiğini söyleyen genel bir yöntem yok. Günlük su ihtiyacınızın belirlenmesi genel sıhhat vaziyetiniz, hareketliliğiniz ve nerede yaşadığınız gibi bir hayli etkene bağlı. Yeterli su içip içmediğinizi gösteren bir kılavuz sunmak gerekirse; gün boyunca ender susamak ve renksiz ya da hafif sarı 1.5 litreye yakın idrara çıkmak. Ayrıca suya elektronik bir karışım ilave ederek içebilirsiniz. İçtiğiniz suya yarım çay kaşığı kabartma tozu, tat vermesi içinde 1 çay kaşığı kaktüs özü ve 1 çay kaşığı da deniz tuzu ilave edebilirsiniz. Böylelikle vücudun su kaybetmesini önleyecek ve enerjinizi de arttıracaksınız. Karışımın içerisinde yapay hiçbir madde olmadığı gibi, kilo aldırmaz ve formada kalmanıza yardımcı olur.

Vitamin D: D Vitaminin ehemmiyetinin farkına değiliz. Belki de tabiatta D vitamini içeren çok fazla besin olmadığındandır. D Vitamini kemik sıhhatinizi iyileştirir ayrıca bağışıklık sisteminize de yararlıdır. Aslında D vitamini almanın en iyi yolu göğüs dekoltesi, sırt veyahut bacaklarınıza 15 dakika süresince güneş banyosu yapmaktır. Yüzünüzü ve ellerinizi yaşlanmaya karşı her vakit savunmanız gerektiğini unutmayın. Ve ilk 15 dakikadan sonra tüm vücudunuza UVA ve UVB içeren güneş savunucu sürmeyi savsaklamayın.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir