ŞAHIS ŞİRKETİNE ARAÇ ALMAK VE ARACIN VERGİDEN DÜŞMESİ

Bildiğiniz gibi Türkiye ekonomisiyle lüks arabalara sahip olmak o kadar da kolay değildir. Evet, araç kredileri vardır veya birikimler ile araç alabilirsiniz fakat birçok insan bunu gerçekleştiremez. Bu sebeplerle şahısa ait şirketlerde çalışanlar veya şirket sahipleri bazı prosedürlerle araçları şirket üzerine kaydedebiliyor. Birçok şirket sahibi aldığı arabaları şirket adına kaydederek vergilerde indirimden faydalanabiliyor. Bir araca sahip kişiler her araca göre değişen vergiler ödemektedirler. Bunlar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV) ve Moturlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’dir. Şahıs işletmeleri üzerine alınmış olan araçların üzerinde şirketin amblemi veya logosu yer almaktadır.

Şahıs İşletmesi Binek Aracın Vergiden Düşmesi

Kredivar.net açıklıyor ki, şirket üzerine alınan araçların vergiden düşmesi ne şekilde olur bir bakalım.

  • Alınan bu araçların maliyetleri amortisman şeklinde gider haline getirilir. İster binek ister ticari araç olsun vergisinden 4 yıl boyunca amortisman düşer.
  • Eğer kredi ile bu araçlar alındıysa kredi için ödenilen masraflar ve faizlerde vergilere dahil edilmektedir. Şahıs şirketi adına alınmış araçların ÖTV ve KDV’lerinde ilk alışınızda indirim sağlanmaktadır.
  • Aracın satışı yapılırken %1 KDV tutarı faturadan kesilir ve ödenecek olan %1 KDV ile birlikte kardan oluşan gelir vergisi dikkate alınmaz.
  • Şirket adına alınacak aracın ticari faaliyet kapsamında teslim edilmesinde %18 KDV oranı uygulanır.
  • Araç ticari olduğunda panelvan, minibüs, kamyon ve kamyonet şeklinde araçlar olmalıdır. Yalnızca bu araçlar şirketlerde gider olarak gösterilebilir. Ticari kapsamı bulunmayan binek araçlarda ödenen KDV ödenecek KDV’den indirilmemektedir. Fakat buna benzer giderler amortisman olarak düşürülebilmektedir.
  • Şirket üstüne alınan aracın niteliğine göre ödenen KDV ödenecek KDV’den indirilebilir.
  • Şirket üstüne kaydedilen aracın ticari veya binek olmasına bakılmaksızın bakımı, yakıtı, sigortası gibi işlemlerin giderleri de şirket gideri olarak kaydedilebilir ve Gelir veya Kurumlar Vergisi üzerinden indirilir.
  • Şirket üzerine alınan araç ticari bir araç ise, ödenen MTV’nin gider olarak gösterilebilir.

Bunlar dışında Leasing Sözleşmeleri ve Rent a Car sistemleri ile de araç almak ve bunu şirket üzerine kaydettirmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir