Sivrisinekler En Çok Hangi Kişilere ve Neden Gelir

Sivrisinekler En Çok Hangi Kişilere ve Neden Gelir

Sivrisinekler En Çok Hangi Kişilere ve Neden Gelir

Florida Üniversitesi’nden Doktor Phil Koehler, parmak izi gibi insandan insana farklık gösteren metabolizma ve vücut kimyasının sivrisineklerin hedeflerini belirlemede ehemmiyetli bir rol oynadığını belirtti. Doktor Phil Koehler, sivrisinekler için “çekicilik” derecesinin vakit içerisinde değişebileceğini dile getirdi.

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, sivrisineklerin kan grubu 0 olan kişileri ısırma ihtimali, kan grubu A olanları ısırma ihtimalinden iki kat daha yüksek. Araştırmacılar, sivrisineklerin 0 grubu kanı daha “lezzetli” bulduğunu belirtiyor. Sivrisinekler, kişinin hangi kan grubundan olduğunu ise, insan vücudunun salgıladığı kimi maddeler aracılığıyla saptıyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir araştırma ise, yalnızca bir şişe bile olsa, bira içmenin, sivrisinek ısırığına maruz kalma ihtimalini arttırdığını ortaya koyuyor. Yeniden Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı bir araştırmaya göre, sivrisinekler, dolunay vaktinde, diğer vakitlerde olduklarından 500 kat daha hareketli oluyor. Gökyüzünde dolunay olduğu zamanlar bilhassa günbatımı ve şafak zamanında, yiyecek arayan dişi sivrisinekler tarafından ısırılma ihtimaliniz çok yüksek.

Sivrisinekleri çeken başka bir etken ise, ayak kokusudur. Bilim insanı Bart Knols, yaptığı bir araştırmada, sivrisineklerin vücutta en çok ayak kokusuna geldiğini, ayaklar kokulu bir sabunla yıkandığı vakit ise, vücudun diğer bölgelerine yöneldiğini keşfetti. Bart Knols’un araştırmasına göre, ayaklarda kötü kokuya sebep olan ağır kokulu peynirler de, sivrisinekleri çekiyor.

Gebelerin sivrisinek ısırığına maruz kalma rizikosu de gebe olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında daha yüksek. Araştırmacılara göre, gebeliğin son evrelerinde olan kadınların soluk verme oranı yüzde 21 artıyor ve nefesteki nem ve karbondioksit sivrisinekleri çekiyor. Hamile kadınların karın bölgesinde takriben 1 derecelik daha yüksek sıcaklık olduğundan, bu, vücudun, ter yoluyla, sivrisineklere çekici gelen maddeler salgılamasına sebep oluyor. Florida Üniversitesi’nden Doktor Phil Koehler, kadınlarda yumurtlama döneminde sivrisinek ısırma rizikosunun daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Soluk verirken atılan karbondioksit ve terdeki laktik asit gibi maddeler, sivrisineklerin avını daha kolay bulmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden, şayet koşuyorsanız veyahut egzersiz yapıyorsanız, daha hızlı soluk aldığınız ve terlediğiniz için ısırılma rizikonuz daha yüksek. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin ısırılma rizikosunu % 50 oranında artırdığını ortaya koyuyor.

Doktor Phil Koehler, koyu renk giysi giyenlerin, açık renk giyenlere oranla, sivrisinekleri daha çok cezbettiğini belirtiyor. Sivrisinekleri en çok çeken iki renk siyah ve kırmızıdır. En az çeken renk ise sarı.

Erol Zengin

2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir